Ponúkaná mzda - dohodou!

Autor: Jarmila Kulová | 30.6.2016 o 14:19 | Karma článku: 4,91 | Prečítané:  318x

Skúšky, maturita, štátnice, promócie. Eufória a entuziazmus zo začiatku novej kapitoly života, v ktorej chceme všetci zúžitkovať to, čo sme nadobudli počas štúdia.

Práve v týchto mesiacoch sa nachádzame v období, kedy mnohí z nás opúšťajú svoju alma mater. S kockatými hlavami a s vysnívanými titulmi, ktoré skrášľujú naše mená sme sa vybrali do nového začiatku plní elánu a s očakávaním, čo nám prinesie nové zamestnanie.

Každý deň sondujeme inzertné portály, aby nám neunikla žiadna príležitosť, pretože konkurencia je obrovská. Pri čítaní inzerátov sa veľakrát dozvedáme nespočetné množstvo kvetnatých a ohromujúcich informácií o pracovnom mieste. Čítame až dokonca. Ak je to potrebné aj niekoľkokrát. A to z toho dôvodu, že nám nejako uniká informácia o ponúkanej mzde, plate, odmene. Nazvime si to rôzne. Až 90% zamestnávateľov neuvádza sumu, ktorú chce ponúknuť svojmu potenciálnemu zamestnancovi za odvedenú prácu. Prípadne sa dozvedáme, že naša mzda bude vecou dohody. Otázka však znie, prečo? Prečo je táto informácia utajovaná, až do posledného momentu, kedy si po absolvovaní pohovoru podávame ruky? Prečo by sme mali byť pri pohovore ostýchaví, keď sa chceme spýtať na ponúkanú mzdu?

Otázka mzdy patrí medzi základné a najdôležitejšie pohnútky, ktoré nás motivujú pracovať. Každý chce poznať cenu svojej práce. Každý chce poznať cenu všade a hocičoho. Predstavte si situáciu, kedy príde zákazník do akejkoľvek firmy a chce si kúpiť produkt alebo službu. Pri otázke o cene mu predajca povie, že cena produktu bude dohodou. Pritom všetci dobre vieme, že táto cena je vopred stanovená. Tak isto je to aj v zamestnaní. V inzeráte je uvedené, že ponúkaná mzda bude dohodou. K tejto dohode však nikdy nedôjde. Nikdy. Pretože mzdu k danému pracovnému miestu zamestnávateľ už dávno stanovil. Personalistka na pohovore položí uchádzačovi otázku, akú mzdu si predstavuje. V prípade, že uchádzač vyriekne o trochu viac ako je v tabuľkách, pani spoza stola prísne dvíha obočie a začne si vás premeriavať od hlavy až po päty, či ste náhodou nespadli z inej planéty. Tak potom o akej dohode tu je reč?

Je samozrejmé, že to čo nám zamestnávateľ ponúka nie sú iba peniaze. Sú to aj skúsenosti, prax, sebarealizácia, priateľstvá, kariérny postup. Avšak všetci veľmi dobre vieme, že ak chceme žiť dôstojne, nestačí nám minimálna mzda na účte a dobrý kolektív v práci. Z toho rodiny neuživíme. Mám pocit, že zamestnávatelia zabúdajú na jednu dôležitú skutočnosť. Sme to práve my, zamestnanci, vďaka ktorým ich firma funguje, prosperuje a živí aj ich samotných.

Drahí zamestnávatelia, vážte si prosím fakt, že vám chceme ponúknuť naše služby, skúsenosti, vedomosti a náš čas, rovnako ako si my vážime to, že môžeme pre vás pracovať. Nezavádzajte nás neúplnými a klamlivými informáciami v inzerátoch, ktoré nás v konečnom dôsledku oberajú o čas, rovnako ako aj vás. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?